Русский English
 
 
 
Що таке інвестиційні фонди?
   
 • Що таке інвестиційні фонди?
 • Індикатори ринку та офіційні курси валют
 • Законодавство
 • Оподаткування
 • Шаблони договорів
 • Податкова декларація онлайн
 •    
   
   
   
   
  Дивіться також:
 • Інвестиційні фонди
 • Зворотній зв'язок
 • Запис на консультацію
 •  
   
   
   

  Що таке інвестиційні фонди?

  Чому саме інвестиційні фонди?

  В наш час, внаслідок стрімкого розвитку ринку фінансових інструментів та різноманіття способів вкладення вільних коштів, звичайній людині стає складно зробити вибір серед інвестиційних можливостей.

  На сьогоднішній день приватним інвесторам в Україні доступні три основні напрямки розміщення вільних грошових коштів:

  • банківські депозити;
  • самостійні операції на ринку цінних паперів;
  • розміщення коштів в інвестиційні фонди.

  Звичний і найбільш розповсюджений серед українських інвесторів спосіб розпорядитись вільним капіталом – внесення коштів на банківський депозит. В такому випадку схема роботи з грошима є дуже простою. Інвестор відкриває в банку депозитний рахунок і перераховує на нього узгоджену суму коштів. Банк нараховує на внесені кошти відсотки, порядок виплати яких обумовлюється умовами депозиту. Такий спосіб інвестування майже не несе в собі ризиків, особливо, якщо інвестор диверсифікує свої вкладення, тобто розподіляє вільні кошти між різними банками. Але й високих доходів такий спосіб забезпечити не може.

  Відсотки по банківських вкладах дозволяють пригальмувати знецінення капіталу внаслідок інфляції, але не дають можливості істотно його приростити.

  Самостійне проведення операцій на ринку цінних паперів – більш привабливий спосіб для тих інвесторів, які прагнуть отримувати від розміщення капіталу доходи, що дозволяють не тільки зберегти, але й приростити вільні кошти. Інвестор, що діє самостійне, має переваги щодо прийняття рішень та контролю над процесом інвестування:

  • можливість самостійно обирати цінні папери, в які інвестуються його кошти, контролювати ризики;
  • вірогідність отримати дійсно високий дохід;
  • можливість у випадку необхідності терміново відкликати частину інвестованих коштів (на відміну від строкового банківського депозиту, який передбачає втрату нарахованого доходу).

  Але в той же час, необхідно розуміти, що самостійні дії на ринку цінних паперів вимагають високого рівня спеціальних знань та навичок, а також здатності аналізувати великі обсяги інформації та оперативно приймати достатньо ризиковані рішення. Саме від цього буде залежати рівень ризику по інвестиціям та їх дохідність. Зрозуміло, що від пересічної людини, яка не є фахівцем з інвестицій та фінансів, процес самостійного інвестування буде пов’язаний з істотними ризиками та значними часовими витратами.

  Крім того, слід враховувати і фінансові витрати, які несе інвестор при самостійному управлінні власними інвестиціями. Адже укладення угод з цінними паперами передбачає оплату комісій та інших платежів, пов’язаних, наприклад, з обслуговуванням торгового терміналу, торгового рахунку тощо. Хоча при здійсненні окремих операцій ці витрати є незначними, при частих транзакціях сукупна сума витрат може неприємно здивувати.

  Нарешті третій спосіб вкладення коштів – участь в інвестиційних фондах. Інвестиційні фонди – це найпростіший інструмент для інвестування. Разом з тим, один з найбільш дохідних. Головна мета – об’єднати капітал багатьох учасників та ефективно його інвестувати. Активи інвестиційного фонду належать його інвесторам на правах спільної власності. Участь кожного інвестора в інвестиційному фонді підтверджується володінням цінними паперами цього фонду: інвестиційними сертифікатами чи акціями.

  Розміщуючи вільні кошти в інвестиційному фонді, приватний інвестор поєднує можливість отримати вищі, ніж по депозитам, доходи, та контрольований рівень ризику по інвестиціям.

  Для ефективного інвестування фонд має всі можливості – професійного управляючого, аналітиків, юристів і, найголовніше, достатньо ресурсів, щоб не вкладати всі кошти в одне або два підприємства, а проводити масштабну диверсифікацію, інвестуючи одразу в десятки найбільш ефективних компаній з різних галузей економіки. Так зменшуються ризики. Якщо раптом на якомусь підприємстві справи підуть не кращим чином і його акції знизяться в ціні, допоможуть інші позиції.

  Професійне управління коштами фонду забезпечує зростання вартості активів фонду. Джерелами такого зростання можуть бути:

  • зростання ринкової вартості активів, в які інвестовано кошти фонду;
  • дохід від торгівлі цінними паперами, які є в портфелі фонду; 
  • відсотки та дивіденди від активів, які є в портфелі фонду.

  Дохід кожного інвестора забезпечується зростанням вартості його частки в сукупних активах фонду.

  Стати учасником інвестиційних фондів OTP можна, придбавши інвестиційні сертифікати або акції фондів у відділеннях OTP Bank.

  В чому полягають переваги розміщення коштів в інвестиційних фондах?

  Переваги вкладення коштів до інвестиційного фонду можна згрупувати наступним чином: 

  • Ви маєте можливість заробити більше. Фахівці КУА інвестують кошти, внесені інвесторами до фонду, в акції й облігації перспективних та недостатньо високо оцінених компаній, банківські депозити, нерухомість та інші фінансові інструменти. Мета інвестування - збільшення вартості активів як фонду в цілому, так і долі кожного окремого інвестора;
  • Ви контролюєте рівень ризику по інвестиціям. По-перше, оскільки кошти фонду вкладаються широкий спектр різноманітних фінансових інструментів, зміна вартості активів (мінливість) залежить скоріше від результатів діяльності усього ринку, а не від змін у вартості окремих цінних паперів. По-друге, законодавство встановлює жорсткі обмеження щодо структури активів інвестиційних фондів, вимагаючи від КУА диверсифікувати вкладення таким чином, щоб не втрачати контроль над ризиками. Різні інвестиційні фонди передбачають різну інвестиційну стратегію, яка регламентується вимогами законодавства та політикою компанії з управління активами. Кожен інвестор, приймаючи рішення щодо внесення коштів в інвестиційний фонд, має змогу ознайомитись з регламентом та інвестиційною декларацією цього фонду, а також показниками його діяльності за минулий період. Враховуючи зазначене, Ви маєте змогу обрати той інвестиційний фонд, який найбільше відповідає Вашим особистому відношенню до категорій ризик/дохід;
  • Ви довіряєте свій капітал професіоналам, котрі мають великий фаховий досвід в інвестиційній сфері та сертифіковані Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку;
  • Вам пропонуються кращі інвестиційні можливості – професійні учасники ринку цінних паперів мають змогу купувати цінні папери на значно кращих умовах, ніж індивідуальні інвестори. Фахівці КУА щодня аналізують ситуацію та здійснюють операції на ринку цінних паперів. Вони оперують значними сумами коштів і мають можливість придбавати цінні папери, що не пропонуються індивідуальним інвесторам; 
  • Ринок цінних паперів жорстко регулюється державою – діяльність КУА контролюється Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку та іншими державними органами, незалежним банком-зберігачем, який обслуговує обіг цінних паперів фонду, аудиторською компанією, яка перевіряє діяльність компанії не рідше 1 разу на рік;
  • Діяльність фондів є прозорою – інформація щодо вартості активів фонду є відкритою, показники діяльності інвестиційних фондів щодня оновлюються та оприлюднюються через Інтернет, крім того щомісячно та щоквартально складаються докладні звіти щодо діяльності кожного фонду. 

  Що обрати: банківський депозит чи інвестиційний фонд?

  Банківські депозити та інвестиційні фонди не є конкуруючими фінансовими послугами. Найкращим і найрозумнішим варіантом розміщення вільних коштів є диверсифікація вкладень шляхом залучення різних фінансових інструментів. Обираючи спосіб розміщення вільних коштів, обов’язково зважте наступне:

  • З якою метою Ви інвестуєте кошти: збереження чи отримання доходу?
  • На який час Ви маєте намір зробити інвестиції?
  • Який рівень ризику і, відповідно, потенційного доходу (низький, середній чи високий) прийнятний для Вас відносно цих коштів?

  Відповідь на ці питання допоможе вам визначитись с оптимальним способом інвестування.

  Крім того, прийміть до уваги кілька правил, яких необхідно притримуватись при розміщенні коштів в інвестиційних фондах:

  • інвестувати треба виключно вільний капітал;
  • у високодохідні, а значить і високоризиковані активи слід вкладати не більше 10% своїх накопичень;
  • інвестиційні фонди не є короткостроковим інструментом для здійснення спекулятивних операцій; Істотний ефект Ви відчуєте, здійснюючи регулярні внески протягом значного періоду часу (не менше року); 
  • не піддавайтесь паніці, при зниженні показників ринку цінних паперів. По-перше, при довгострокових інвестиціях вплив проміжних короткострокових коливань нівелюється. Ви можете пересвідчитись в цьому, переглянувши статистичні дані по показниках діючих інвестиційних фондів. По-друге, падіння котировок цінних паперів дає фахівцям КУА можливість придбати цінні папери інвестиційно-привабливих емітентів по вигідній ціні, та отримати суттєві підвищити дохідність фонду, коли котировки знову підуть вверх.

  Які є гарантії збереження коштів в інвестиційному фонді?

  Сьогодні робота інвестиційних фондів організована таким чином, щоб максимально забезпечити захист прав приватних інвесторів. Зокрема:

  • функції управління коштами фонду, їх зберігання та обліку розподілені між окремими, незалежними одна від одної структурами: компанією з управління активами, зберігачем та реєстратором. Крім цього до роботи фонду залучаються незалежний оцінювач та аудитор. Це мінімізує можливість незаконного виведення активів з фонду та зловживань у відношенні до його інвесторів;
  • в Україні держава щільно регулює діяльність ринку цінних паперів. Зокрема передбачено, що всі учасники ринку мають отримати ліцензію Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка, крім того, здійснює поточний контроль їх діяльності; 
  • відкритість щоденної інформації щодо вартості активів фонду дає інвестору можливість відстежувати інформацію щодо зміни вартості його інвестиції. Квартальні та річні огляди діяльності фондів дозволяють визначити та порівняти результати діяльності фонду з іншими інвестиційними структурами. Щоквартально публікується довідка про склад та структуру активів, яка дає уяву про те, в які саме цінні папери вкладені кошти інвесторів. І, нарешті, найбільш корисний документ, в якому інвестор може знайти майже всю необхідну йому інформацію, документ, з яким обов’язково треба ознайомитись перед придбанням цінних паперів фонду – Регламент інвестиційного фонду. Компанія з управління активами має надати Регламент та Проспект емісії фонду всім бажаючим;
  • активи пайових інвестиційних фондів обліковуються окремо від результатів господарської діяльності компанії з управління активами. Тому навіть у випадку заміни КУА інвестиційний фонд продовжує своє функціонування.

  Яку дохідність гарантують інвесторам інвестиційні фонди?

  Дохід інвестора складається з приросту вартості його частки в активах фонду, тобто залежить від того, наскільки успішно КУА здійснює управління довіреними коштами. Крім того, оскільки ринку цінних паперів притаманні постійні коливання та циклічність, вартість активів інвестиційного фонду може зростати та зменшуватись відповідно до коливання ринкової вартості цінних паперів фонду. Ці фактори, а також вплив загальних політико-економічних процесів в країні та світі, зумовлюють існування для інвесторів ризику отримання збитків, пов’язаний зі зміною вартості активів фонду.

  Згідно вимог законодавства України та загальноприйнятої світової практики, КУА не мають права гарантувати інвесторам отримання певного рівня дохідності по інвестиціям. Обмірковуючи доцільність вкладення коштів в той чи інший інвестиційний фонд, інвестор може переглянути показники діяльності цього або (якщо мова йде, наприклад, про новостворений фонд) аналогічних фондів, в минулі періоди. Але завжди треба пам’ятати, що дохідність за минулі періоди не гарантує дохідність в майбутньому.

  На який мінімальний строк доцільно розміщувати кошти в інвестиційному фонді?

  На визначення строку повернення інвестованих коштів впливає кілька факторів:

  • сподівання певної дохідності інвестицій. Лише середньо- та довгострокове розміщення коштів в інвестиційному фонді дає можливість отримати суттєві доходи;
  • різновид інвестиційного фонду. В інтервальних фондах мінімальний термін інвестування обмежений періодичністю викупу цінних паперів фонду, зазначеною в інвестиційній декларації фонду. Закритий фонд обмежує мінімальний строк інвестування строком свого функціонування. Але і в тому, і в іншому випадку, інвестор має можливість достроково продати цінні папери фонду на вторинному ринку за умови, що в момент продажу знайдуться покупці, готові запропонувати привабливу ціну.
   

   

  Інтервальний спеціалізований пайовий інвестиційний фонд «ОТП Валютний»


  OTP Pension
   
   
    © OTP Pension, 2008-2020. Усі права захищені. Система Orphus