OTP Capitalism – гра для дітей, чи реальне життя?

Читати хв
OTP Capitalism – гра для дітей, чи реальне життя?

Наталя Меженська, СЕО OTP Capital

«Ви – компанія з управління активами, частина великої міжнародної групи OTP. Навіщо ви проводите фінансову гру для школярів, якщо це, насправді, далеко від вашої прямої діяльності?» – ви навіть не уявляєте, як часто я чую це питання. Прийшов час розповісти про філософію гри, наміри, з якими ми її створювали, та результати, які ми маємо на сьогодні.

Умовний рефлекс витрачання

Це був звичайний собі день, коли я просто запитала свого молодшого сина, скільки у нього кишенькових грошей. Батьки підлітків, скоріш за все, вже здогадалися, якою була його відповідь. Днями він купив собі якусь чергову забавку, пригостив друзів і прийшов до мене вже «на нулі». Сценарій доволі повторюваний та відомий нам усім.

У той момент я подумала: адже це – стандартний патерн в голові багатьох із нас. Стимул та реакція. Отримав кошти – витратив, отримав – спустив. А особливо, коли купівля не займає часу стояння у черзі, а здійснюється в один клік, ці процеси максимально спрощені. Тому, ми і спостерігаємо дедалі більший дисбаланс у бік «витратив» – коли ще немає «отримав», а замість «на нулі» ми вже «в мінусі». Коли тобі 11, ти знаєш, що завтра знову попросиш собі кишенькові гроші  в батьків. А коли тобі вже 30?

Я це назву умовним рефлексом витрачання грошей. Ніхто нас не вчить цьому. Це схоже на природню відповідь нашого організму. І я спостерігаю ці реакції у дітей з моменту, коли ті навчилися казати: «Я хочу морозива. Дай мені грошей». З роками змінюються наші бажання, рефлекторна система ж лишається тією самою. І саме тут я скажу головну свою думку.

Чим раніше дитина навчиться накопичувати кошти, зберігати та мудро інвестувати їх, тим простіше вже у дорослому житті ці знання і навички перетворяться в нові умовні рефлекси.

Фактично, це і є ідеологія, місія, ціль – називайте, як хочете, – створеної нашою командою гри OTP Capitalism.

Великий кругообіг грошей у природі

Якщо я вас запитаю: «Що таке гроші?», який образ першим з’явиться у вас в голові? Папірці, монети конкретної валюти і певного номіналу. А що як це – ще один квазі-концепт, котрий якраз і заважає нам у багатьох речах бути фінансово незалежними і успішними? Ще кілька десятків років і купюр може не бути взагалі, а гроші, певна річ, залишаться. Тут ми приходимо ще до однієї важливої думки, яка і спонукала нас до розробки біржової гри.

Насправді, гроші – це система. Це – дії і процеси. Це – алгоритм боргових зобов`язань та погашення заборгованностей, виражений через певні матеріальні носії (на сьогодні – банкноти). Саме тому, фінансова грамотність, про яку ми на кожному кроці говоримо – це не просто навчитися розпоряджатися папірцями, це – зрозуміти механізми роботи всього алгоритму.

Наша гра народилася у той момент, коли ми захотіли навчити своїх дітей цьому кругообігу.

Гра, чи реальне життя?

OTP Capitalism вже стала однією з візитних карток OTP Capital серед прогресивних освітніх закладів. Директори шкіл погоджуються: дітей важливо навчити фінансовій грамоті. Це – одна з дисциплін, котра може вплинути на все їхнє подальше життя: не боятися самим розбиратися у економічних процесах, пробувати себе у ролі інвесторів та бути готовими до турбулентних часів на ринку. Попереджені – значить озброєні. І у нашому випадку – озброєні не тільки теоретичними знаннями і термінами зі словника, котрі дуже часто далекі від реалій.

Через гру-імітацію діти у форсованих умовах проживають усі можливі ситуації, котрі трапляються на біржі. Невиплата дивідендів і, навпаки, – шалений зліт акцій, дефолт та первинна публічна пропозиція. На собі, зі своїми віртуальними грошима школярі за півтори години починаються розбиратися в інструментах інвестування та різниці між ними: рівнях ризику та їхньому співвідношенню із дохідністю.

Як результат – ще довго по закінченню гри з різних куточків я чую: «Треба було не брати так багато опціонів!», «Класно, що я не скинув усі державні облігації!». Після гри ми завжди залишаємо їм цей люфт – можливість самим на власному вже досвіді та враженнях зробити висновки про такі важливі поняття, як диверсифікація, інвестування, активи та дивіденди.

Саме в цей момент ми відчуваємо, що межа повільно стирається між просто грою, яка сьогодні пройшла, а завтра забудеться, і реаліями, у яких ці діти опиняться вже через кілька років.

Тригер і шанс

Так, і ми командою цього не приховуємо: гра – це, у першу чергу, тригер. Сьогодні – це були віртуальні інвестори. А завтра – вони підуть на біржі, вони створюватимуть собі пасивний дохід, хтось із них – стане нашим партнером та інвестором OTP Capital.

На кілька фінансово грамотних дітей в Україні більше – це на кілька кроків вперед до створення сильного і міцного середнього класу.

По-друге, наша гра – це шанс. Адже для дітей, далеких від біржових інвестицій і фондового ринку, гра відкриває нові простори та можливості в майбутньому спробувати себе на цьому терені. Щоразу, проводячи гру, ми взяли собі за правило, нагороджувати переможців матеріально. Вже кілька ігор підряд перші три місця стають інвесторами насправді – ми даруємо їм інвестиційні сертифікати першого в Україні інвестфонду для дітей – OTP Kids.

Ми не даруємо гроші. Ми даруємо старт у інвестиційному бізнесі. А для всіх інших учасників гра стає майданчиком для того, щоб визначитися: чи залишуся я з тим самим рефлексом витрачання, чи почну потроху відкладати і збирати?

Повернуся до історії про сина. Чи витрачає він кишенькові кошти? Певна річ. Ті самі ігри, гаджети, смаколики. Але. Сьогодні – він вже юний інвестор. Він має свої власні інвестиційні сертифікати дитячого фонду і точно знає про важливість диверсифікації. І навіть якщо зараз він приходить до мене з проханням: «Мамо, дай гроші», то через 15 років накопичені гроші вже працюватимуть на нього.

 

Поділись

Ще цікаве в цій категорії

BACK TO THE ROOTS або як відбувалося становлення компанії OTP Capital
Сьогодні, у день 15-річчя OTP Capital, хотілось би пригадати найбільш значущі моменти, які відіграли чи не основну роль у формуванні...
Читати більше
Фінансовий ринок України: тенденції червня 2022 року
Мінфін не підвищив дохідності по військових ОВДП. Попри облікову ставку в 25%, первинні аукціони дозволили Мінфіну залучили лише 6.1 млрд....
Читати більше
Фінансовий ринок України: тенденції травня 2022 року.
НБУ підвищив облікову ставку до 25%, очікувано та своєчасно. Регулятор, головним завданням якого є приборкання підвищеної інфляції, вирішив одним рухом...
Читати більше