Підсумки та висновки 2021 року

Читати хв
Підсумки та висновки 2021 року

Юрій Олексієнко

Рівень інфляції став головним фактором, за яким спостерігали бізнеси, ринки, та уряди протягом усього року. Показник, темпи зростання якого мають всі ознаки загрози світового масштабу. Наш досвід – це можливість прорахувати наступні кроки і уникнути помилок.

2021-ий рік видався непростим для світової економіки де відновлення відбувалось синхронно зі зростаючими проінфляційними ризиками. Збалансована економіка України, послідовні дії регуляторів та привабливі ринки для експорту української продукції дозволили уникнути значних шоків для пересічного громадянин. Проте світовий тренд зростаючої інфляції не оминув і Україну – показник інфляції перевищив прогнозний рівень НБУ та зріс на 10% за минулий рік. Тиск на ціни спостерігався як з боку попиту, так і з боку пропозиції, що уповільнило відновлення макроекономічних показників в післяпандемічний період. Ринок праці був теж проінфляційним фактором, підвищуючи кілька разів заробітні плати, задля збереження персоналу. В той же час, високі ціни на енергоносії спонукали до зростання цін на споживчі товари та транспортні послуги. При тому, був і позитивний момент у загальній картині: зростання цін на агропродукцію, яка займає вагому частку загального експорту, допомогло Україні збалансувати платіжний баланс та втримати курс гривні.

Неочікуваним негативним фактором минулого року стала загроза повномасштабного вторгнення РФ на територію України, що призвело до паніки іноземних інвесторів та негативно відобразилось на курсі гривні і дохідностях ОЗДП в останні тижні року. Оскільки висока інфляція є світовим явищем, для прикладу – інфляція в США сягнула 7%, то її негативний вплив на економіку України продовжить бути відчутний і в наступному році. До цього варто бути готовим уже, на початку 2022-го.

НБУ: курс на підвищення облікової ставки

 Вихід рівня інфляції за межі прогнозів Нацбанку змусив регулятора  вжити більш жорсткі монетарні заходи. Упродовж року НБУ 5 разів піднімав облікову ставку, з 3% до 6%, що призвело до зниження темпів зростання інфляції в останньому кварталі року: 0.9% – в жовтні, 0.8% – в листопаді, 0.6% – в грудні. Після того як золотовалютні резерви впали до 27 млрд. дол. у першому кварталі, потужний експорт аграрної продукції та ІТ послуг у другому, третьому і четвертому кварталах, і як наслідок велика пропозиція долара на локальному ринку, дозволили НБУ відновити золотовалютний резерв до 30.9 млрд. дол. Приборкання інфляційних ризиків монетарними заходами буде головним завданням Нацбанку і в наступному році.

Валютний ринок і ситуація з гривнею

Потужний експорт, зростаючі перекази валюти до України, та низхідний тренд попиту домогосподарств дозволив сформувати дисбаланс на валютному ринку на користь пропозиції долара, що призвело до зміцнення гривні, досягнувши рівня 26.05 UAH/USD в листопаді 2021 року. Однак, недружні заяви керівництва РФ про можливе вторгнення на територію України підірвали впевненість у національну валюту як місцевого бізнесу, так і закордонних інвесторів. Як наслідок, гривня стрімко знецінилась за останні 7 тижнів 2021 року на 4.7%. Проте, у річному вимірі, національна валюта зберегла за собою статус стабільної валюти та продемонструвала зміцнення на 3.5% з 28.27 до 27.28 UAH/USD.

 ОВДП та ОЗДП: тренди року

Підвищення Нацбанком облікової ставки на 3% спонукало зростання дохідностей ОВДП по всій лінійці погашення, з 11.1%-11.4%  до 12.4%-13%. Попит на ОВДП залишався стабільний, що дозволило МінФіну залучати достатньо коштів на ринку помірно зростаючих ставок. ОВДП номіновані в доларах та євро, з дохідностями до погашення 3.5%-4% та 2.5% відповідно, користувались великим попитом і були гарною альтернативою валютним депозитам.

При цьому, загроза вторгнення РФ спричинила розпродаж ОЗДП. До грудня 2021 ринок ОЗДП коливався в межах 4.5%-5.5% дохідностей з погашенням в 2023-2028 роках. Заяви керівництва держави-агресора про можливе повномасштабне воєнне вторгнення на територію України спричинили розпродаж  серед тримачів ОЗДП. Як наслідок, дохідності зросли до рівнів 9%-12% по всій лінійці погашення. Високі дохідності єврооблігацій спонукали локальний попит з боку фізичних та юридичних осіб. ОЗДП мають вищий рівень ризику ніж ОВДП номіновані в доларах, однак дохідність 11%-12% є прийнятною премією за можливий ризик технічного дефолту.

Ринок акцій і вплив американського регулятора

Третій рік поспіль Федеральна резервна служба США спонукає фондовий ринок до зростання. М’яка монетарна політика ФРС та великі прибутки компаній в 2021 році спричинили значне зростання американських індексів: S&P 500 та Dow Jones зросли на 26.9% та 18.7% відповідно. Найбільший вплив на індекс S&P 500 мали акції Tesla, Microsoft, Alphabet, Nvidia та Apple. Вони забезпечили біля третини показника зростання. Український ринок, індекс UX, залишився кволий, піднявшись на 7.5% в 2021 році. Драйвером індексного кошику були акції ПАТ «Укрнафта», які злетіли на 51%. Поліпшення фінансових показників, прийняття рішення про виплату дивідендів за 2018 рік та розподіл прибутку за 2020 рік відновили попит на акції компанії. Попри щорічні дивіденди, акції АТ «Райффайзен Банк» мали помірний попит та зросли на 4.1% в 2021 році.

Враховуючи фактори, наведені вище, вважаємо облігації внутрішньої  та зовнішньої державної позики є найбільш привабливими та надійними фінансовими інструментами.

 

Поділись

Ще цікаве в цій категорії

BACK TO THE ROOTS або як відбувалося становлення компанії OTP Capital
Сьогодні, у день 15-річчя OTP Capital, хотілось би пригадати найбільш значущі моменти, які відіграли чи не основну роль у формуванні...
Читати більше
Фінансовий ринок України: тенденції червня 2022 року
Мінфін не підвищив дохідності по військових ОВДП. Попри облікову ставку в 25%, первинні аукціони дозволили Мінфіну залучили лише 6.1 млрд....
Читати більше
Фінансовий ринок України: тенденції травня 2022 року.
НБУ підвищив облікову ставку до 25%, очікувано та своєчасно. Регулятор, головним завданням якого є приборкання підвищеної інфляції, вирішив одним рухом...
Читати більше