Недержавне пенсійне забезпечення: як накопичити на гідну пенсію

Читати хв
Недержавне пенсійне забезпечення: як накопичити на гідну пенсію

Солідарна пенсійна система в Україні вже майже вичерпала себе. Суть її полягає в тому, що пенсії виплачуються із податків працюючих людей. У зв’язку зі складною демографічною ситуацією та старінням нації сподіватися на гідну пенсію через 20-30 років уже не доводиться. Єдиною альтернативою може стати накопичувальна система пенсійного забезпечення , яка у тій чи іншій формі практикується у більшості розвинених країн світу. У таких країнах держава виплачує лише мінімальну базову величину, а решта суми залежить від самої людини та її внесків у так званий фонд пенсійного страхування . Тобто принцип досить простий: «щоб зустріти старість гідно, треба нагромадити самостійно».

Недержавні пенсійні фонди (НПФ): як вони працюють

На сьогоднішній момент в Україні законодавчо передбачено три механізми для накопичення коштів на безбідну старість:

 • відкриття пенсійного депозитного рахунку у банку;
 • укладання договору про пенсійне страхування зі страховою компанією;
 • Оформлення пенсійного контракту з НПФ є недержавним пенсійним фондом.

За фактом, активно працюють в Україні лише останні два механізми. Працюють вони приблизно за однаковою схемою, але з деякими відмінностями: між організацією та учасником укладається договір/контракт, згідно з яким сторони здійснюють свої права та виконують свої обов’язки. У страховому договорі є зобов’язання для клієнта , суворо та детально описані умови накопичення грошей для забезпечення додаткових пенсійних виплат при досягненні відповідного віку. Також там можуть бути передбачені штрафи за невнесення внесків.

Недержавні пенсійні фонди , порівняно зі страховими компаніями, пропонують більш гнучкі умови співпраці. Тут немає зобов’язань вкладнику щодо розміру внесків, їх періодичності та загального терміну інвестування. Зрештою пенсійні виплати, звичайно ж, залежатимуть від цих трьох параметрів, проте, вимог фонд не ставить і штрафів за невнесення коштів не виставляє. До того ж всі умови участі максимально прописані у відповідному законі, вони однакові для всіх фондів і для всіх учасників. І це означає, що це учасники фонду мають рівні права.

Що тоді відрізняє недержавні пенсійні фонди , якщо умови скрізь однакові? А відрізняє їх інвестиційна стратегія, яка має прямий взаємозв’язок із прибутковістю фонду та, як результат, з темпом зростання пенсійних накопичень самого учасника. Є фонди, які працюють ефективніше і кожен клієнт будь-якої миті має право вибору. Тобто якщо клієнт бачить, що фонд генерує низьку прибутковість, при цьому на ринку є інші гідні кандидати, він може перевести свої пенсійні заощадження в інший фонд.

Вкладники недержавних пенсійних фондів мають змогу відкривати контракти не лише для себе, а й для своїх рідних чи дітей. Зазначимо також, що будь-який фонд, у тому числі і фонди, що належать OTP Capital, пропонують корпоративні контракти: спеціальна схема пенсійного страхування , згідно з якою компанії можуть підключати будь-яку кількість учасників, гарантуючи їм гідне пенсійне забезпечення. Корпоративні контракти часто оформляються з метою розширення чи покращення соціального пакету компанії.

Якщо уважно розглянути принцип роботи НПФ, його діяльність здійснюється за участю:

 • адміністратора, компанії, яка безпосередньо займається залученням учасників, укладанням договорів та обліком коштів на рахунках учасників;
 • КУА (Компанія з управління активами) – керуюча компанія, що займається примноженням коштів фонду шляхом вкладення їх у прибуткові фінансові інструменти;
 • банківської організації – відповідальна за зберігання коштів фонду.

Кожна з обслуговуючих компаній виконує свою функцію і несе за це повну відповідальність. При цьому активи недержавного пенсійного фонду враховуються окремо від активів обслуговуючих компаній, що означає, що можливе банкрутство однієї з них жодним чином не вплине на активи самого фонду.

Недержавне пенсійне забезпечення та діяльність НПФ суворо контролюється державою в особі Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку. Понад те, організації, які пропонують страхування пенсійних накопичень , зобов’язані щороку проходити незалежну аудиторську перевірку.

Плюсом для вкладників є те, що недержавні пенсійні фонди не можуть бути ліквідовані за процедурою банкрутства. У разі якщо засновники фонду приймають рішення про його ліквідацію, то збереження учасників в обов’язковому порядку мають бути переведені в інший НПФ.

Таким чином, недержавний пенсійний фонд – це дуже надійний спосіб забезпечення безбідної старості, незважаючи на економічні кризи та фінансову турбулентність. Досить сказати, що OTP Capital в Україні успішно працює у цьому напрямі з 2007 року. За цей період недержавні пенсійні фонди під управлінням компанії OTP Capital встигли пережити кілька кризових моментів і, як результат, продовжують активно працювати, генеруючи прибуток своїм учасникам.

Переваги відкриття пенсійного рахунку у НПФ

На сьогоднішній день за даними ПФУ середній розмір пенсійних виплат становить 4370 гривень. Максимальний розмір пенсії від держави становить 19 340 гривень, але для цього офіційний дохід має бути не меншим за 30 тисяч гривень на місяць. Якщо ж найманий робітник отримує в межах 10-20 тисяч, він зможе сподіватися лише на 4-7 тисяч грн. А якщо врахувати, що неофіційне працевлаштування та зарплати у конвертах дуже поширені в Україні, навіть суму у розмірі двох тисяч гривень гарантовано не кожному.

Недержавні пенсійні накопичення в НПФ – це реальна можливість самостійно накопичити велику суму і жити на старості безбідно. Чим раніше людина починає робити вклади і стає учасником НПФ, тим більше грошей вона може нагромадити. В ідеалі рекомендують починати дбати про гідну старість з перших років трудової діяльності. Якщо починати робити внески до недержавної організації з 20 років, достатньо вносити невеликі та постійні суми, і ваша старість буде забезпечена. Сума на пенсійному рахунку не просто лежить, вона постійно збільшується завдяки щоденній капіталізації та капіталізуючи відсотки. Пенсійне накопичення від OTP Capital засноване на інвестуванні у високоприбуткові фінансові інструменти та ліквідні активи, що постійно генерують прибуток.

Перерахуємо ключові переваги, які недержавні пенсійні фонди пропонують своїм учасникам:

 • захист коштів на рахунку від усіляких ризиків – інфляція, крадіжка, конфіскація або блокування, нецільове використання;
 • досить висока прибутковість вкладів за рахунок капіталізації відсотків та відсутності оподаткування діяльності НПФ;
 • навіть коли людина починає отримувати виплати з фонду, решта суми продовжує працювати та приносити відсотки, відповідно, і розмір пенсійних виплат поступово зростає;
 • учасник самостійно обирає розмір щомісячного внеску, періодичність його внесення, а також вік початку виплат за вкладом, за винятком прописаного у законодавстві мінімального віку;
 • кошти, накопичені на рахунку учасника – його приватна власність. У разі смерті вкладника вони переходять законним спадкоємцям.
 • гнучкість в управлінні пенсійними коштами – будь-якої миті гроші можна перевести в інший фонд, який більш відповідає вимогам учасника.

На сайті “OTP Capital” можна знайти онлайн-калькулятор для розрахунку майбутньої пенсії. Тут можна зробити індивідуальний приблизний розрахунок майбутньої пенсії, накопиченої в недержавному пенсійному фонді.

Нагадуємо, що вкладником фонду може стати будь-хто, для цього достатньо мати паспорт та ІПН. Доступна послуга та нерезидентам. Недержавне пенсійне накопичення від OTP Capital — це використання визнаних у всьому цивілізованому світі інструментів задля забезпечення гідної старості громадянам країни.

Поділись

Ще цікаве в цій категорії

Фінансовий ринок України: тенденції травня 2022 року.
НБУ підвищив облікову ставку до 25%, очікувано та своєчасно. Регулятор, головним завданням якого є приборкання підвищеної інфляції, вирішив одним рухом...
Читати більше
Правила оподаткування у 2022 році: довідка для інвесторів
У складний для країни час кожен з нас має робити все можливе, щоб допомогти ЗСУ та пришвидшити перемогу! Слід памʼятати,...
Читати більше
Інструменти для інвестування чи куди вкласти гроші в Україні
Напевно, кожен із нас рано чи пізно задається питанням, куди вкласти гроші , щоб не лише зберегти заощадження, а й...
Читати більше