Інструменти для інвестування чи куди вкласти гроші в Україні

Читати хв
Інструменти для інвестування чи куди вкласти гроші в Україні

Напевно, кожен із нас рано чи пізно задається питанням, куди вкласти гроші , щоб не лише зберегти заощадження, а й отримати реальний прибуток. Гроші, як відомо, не повинні лежати мертвим вантажем під матрацом, а працювати і приносити доходи. Як правильно розпорядитися капіталом, зробити вигідне вкладення грошей і захиститися від інфляції? Представляємо кілька найпопулярніших інструментів для диверсифікації інвестиційного портфеля.

Інвестувати із вигодою: як і куди можна вкласти гроші

Існує багато видів капіталовкладення, і на першому етапі аналізу необхідно вирішити, у що вкласти гроші для отримання максимального доходу з найменшими ризиками. Виділяють кілька типів інвестицій:

 1. У реальні об’єкти, матеріальні активи — нерухомість, дорогоцінні метали чи монети їх, предмети мистецтва. Таке вкладення грошей у нормальних ринкових умовах вважається найменш ризикованим;
 2. Фінансові – капіталовкладення у різні фінансові інструменти з метою отримання доходу (ПІФи, цінні папери, банківські депозити, акції тощо). Серед фінансових інструментів варто виділити венчурні — найбільш ризиковане капіталовкладення, оскільки передбачає інвестування в стартап або бізнес, що розвивається. Потенційно даний вид інвестування може принести дуже непоганий прибуток, але й ризики того, що бізнес, в який вклали гроші , не зможе окупитись дуже великими.

Зазначимо, що така класифікація досить відносна. Є ще й інша класифікація інвестицій за рівнем ризику. При пошуку відповіді питання, куди вкласти гроші , особливу увагу слід приділити саме визначенню ризикованості інвестиції. В ідеалі рекомендується диверсифікувати інвестиційний портфель та робити вкладення грошей у різні інструменти. За рівнем ризику інвестиції можуть бути:

 • консервативні — інвестування грошей з мінімальним ризиком, наприклад, відкриття депозиту в надійному українському банку;
 • інвестиції із середнім ризиком;
 • агресивні – найбільш ризикові.

Рівень ризику та прибутковість – взаємопов’язані параметри. Чим нижчий ризик, тим нижча прибутковість інвестиції, і навпаки. Наприклад, інвестуючи гроші в депозит, ви навряд чи отримаєте надприбутки, але, і ризики втрат тут мінімальні. Якщо ж інвестувати гроші у привабливий бізнес-проект на початковому етапі його становлення, то можна отримати значний дохід. Щоправда, висока ймовірність того, що інвестор просто втратить весь свій капітал.

У будь-якому випадку, варто ознайомитися з декількома рекомендаціями для успішного інвестування:

 1. У інвестора має бути вільний капітал;
 2. наявність постійного стабільного доходу для забезпечення основних потреб;
 3. Чіткий план. Куди вкласти гроші , з яких видів інвестицій формувати свої заощадження чи інвестиційний портфель, які напрями обрати;
 4. Поетапна диверсифікація інвестиційного портфеля. Після отримання першого прибутку, потрібно відповісти собі, куди можна вкласти ще гроші, щоб зрештою сума тільки збільшувалася;
 5. Ефективний контроль та управління капіталом. Практично постійно з’являються інноваційні та привабливі інвестиційні інструменти та проекти, в які було б вигідно вкласти гроші . Своєчасні та обґрунтовані управлінські рішення допоможуть значно підвищити прибутковість капіталовкладень.

Варіанти інвестування: куди краще вкласти гроші

Відповідаючи на запитання, куди краще інвестувати гроші , насамперед рекомендуємо правильно розподілити капітал. Більшість коштів вкладати в безпрограшні варіанти, і малу – в агресивні інструменти. Розглянемо доступні варіанти, куди можна вкласти гроші в Україні:

Банківські вклади

Банківські вклади є найменш ризикованим капіталовкладенням. Для відкриття депозиту потрібно мати незначну суму. Але ж проблемою залишається інфляція. Навіть якщо вкласти гроші під відсотки у національній валюті у надійний банк, відкривши депозит на один рік, інфляція «з’їсть» весь прибуток. Тим не менш, гроші продовжують працювати, а вкладник упевнений у їхній безпеці. Якщо розмірковуєте над питанням, який банк вибрати і куди вкласти гроші , краще відкривати депозити відразу в кількох банківських установах.

Незважаючи на інфляцію, найближчим часом банківські депозити не втратить своєї привабливості. Це найбільш зрозумілий та перевірений інструмент інвестування, а вкласти гроші можна із гарантіями від держави на повернення.

Пайові інвестиційні фонди (ПІФи)

Фонди колективного інвестування, у яких об’єднано капітал великої кількості інвесторів, називають ПІФами. Якщо вас цікавить, як диверсифікувати інвестиційний портфель і куди вкласти гроші , ПІФи від компанії, що добре себе зарекомендувала, не варто забувати. «OTP Capital» успішно працює в цьому напрямку з 2007 року, пропонуючи кілька пайових фондів, куди можна інвестувати гроші для отримання потенційно більш високого прибутку, ніж за депозитами.

У чому привабливість цього фінансового інструменту:

 • річна дохідність вища, ніж у банківських депозитах (як у гривні, і у іноземних валютах);
 • низький поріг для входу – вкласти гроші в ПІФ можна починаючи з маленької суми;
 • диверсифікованість інвестиції – купуючи інвестиційні сертифікати одного фонду, клієнт інвестує у різні активи. Даний підхід зменшує ризики та дає потенційно високу прибутковість;
 • інвестор довіряє свої гроші досвідченим інвестиційним керуючим, які активно проводять угоди, формуючи портфель інвестиційного фонду. Таким чином, інвестор перекладає свої активні на професіоналів;
 • Великий вибір ПІФів з різним рівнем прибутковості та ризику (низький, середній, високий).

Вкласти гроші в ПІФ можуть як досвідчені, так і інвестори-початківці з мінімальною ймовірністю їх втрати, оскільки компанії з управління активами з хорошою репутацією вибирають найбільш надійні фінансові інструменти для інвестування з високим рівнем прибутковості. Ключова перевага полягає й у тому, що це взаємовигідна угода, оскільки всі її сторони зацікавлені у тому, щоб вартість фонду лише збільшувалася.

«ОТП Капітал» пропонує кілька пайових інвестиційних фондів, куди можна інвестувати гроші . Умови щодо кожного з них докладно розписані на сайті КУА:

 • загальна вартість чистих активів та сертифіката для покупки;
 • динаміка прибутковості за весь час існування ПІФу;
 • портфель – у що вкладені гроші фонду у відсотковому співвідношенні (ОВДП, депозити, корпоративні облігації та інші активи);
 • ризик-профіль з оцінкою від одного до семи балів – це непостійна величина, але вона підкаже інвестору, куди краще інвестувати ;
 • умови участі – термін оформлення, можливість дострокового викупу, витрати фонду та ін.

В Україні діяльність ПІФів ретельно регулюється державою. Відповідно, подібні послуги можуть пропонувати лише сертифіковані компанії, а вкладникам гарантують повну відкритість і прозорість інформації про фонд.

Інші цінні папери

Цінні папери можуть бути також консервативними або більш ризикованими. Облігації, наприклад, вважаються менш ризикованими за акції.

Державні облігації або, як скорочено їх називають, ОВДП — цінні папери, що емітуються державою для розміщення на внутрішньому ринку. Якщо людина вирішує вкласти гроші в ОВДП, держава Україна зобов’язується відшкодувати їхню номінальну вартість плюс виплатити дохід відповідно до умов розміщення облігації. Вкласти гроші в облігації досить просто, оскільки купити їх сьогодні можна у банках і навіть через банківські додатки.

У які облігації та куди вкладати гроші для мінімізації ризиків? Досвідчені інвестори вважають за краще купувати «короткі» ОВДП на 1-2 роки. Якщо ж ви вирішили інвестувати гроші у довгострокові облігації терміном від 5 років, то ви повинні розуміти, що з високою ймовірністю інфляція нівелює будь-який дохід, особливо якщо внесок робився у гривні.

Ще один варіант отримання інвестиційного доходу, більш ризикований, але й прибутковий, — вкласти гроші в акції українських або зарубіжних компаній. Потенційний заробіток залежить від загальної економічної ситуації та динаміки розвитку тієї чи іншої компанії.

Щоб уберегтись від можливих ризиків, вкласти гроші в акції можна через ПІФи. Є фонди, які інвестують у різноманітні акції. Тобто, в портфелі фонду різні акції, і якщо одні можуть зазнати збитків, то інші нівелірую його.

Куди інвестувати гроші: альтернативні рішення

Куди можна вкласти гроші для захисту заощаджень від інфляції? Один із найпоширеніших варіантів – вкладення в нерухомість. Недолік цього способу в тому, що потрібно мати досить велику суму вільних коштів, особливо якщо йдеться про великі міста.

Дорогоцінні метали, інвестиційні чи колекційні монети. Ще один можливий актив, куди можна інвестувати , щоправда, у середньо- чи довгостроковій перспективі.

У липні 2021 року в Україні офіційно запрацював ринок землі сільськогосподарського призначення. Як правило люди намагаються вкласти гроші в купівлю земельної ділянки з метою її подальшого перепродажу.

Людям, які люблять ризик, слід звернути увагу на інвестиції у бізнес та стартапи. Також за наявності оригінальних ідей можна запустити свій власний бізнес-проект. У такому разі рівень доходу повністю залежатиме від бажання розвиватися. Можна перерахувати й інші варіанти, куди інвестувати модно, традиційно або престижно:

 • криптовалюти;
 • купівля валюти;
 • антикваріат та предмети мистецтва;

Не варто також забувати і про інвестиції в себе: освіту, здобуття нових знань та досвіду для підвищення власних позицій на ринку праці.

Висновки: куди ж вкласти гроші

Як бачимо, існує безліч інструментів, куди можна інвестувати гроші. Але, на жаль, з урахуванням військового стану та нестабільної ситуації в Україні для інвестування зараз багато інструментів недоступні.

На сьогоднішній день можна вкласти гроші без обмежень у найконсервативніший інструмент – депозит. Тут Фонд гарантування вкладів фізичних осіб пішов на поступки та зняв обмеження на суму, гарантовану державою. Це означає, що зараз усі 100% депозитних вкладів гарантовані державою.

Щодо ринку цінних паперів, то тут вибір невеликий. Наразі заборонено обіг будь-яких цінних паперів, крім військових облігацій, які держава випускає для фінансування військових дій. Виведення коштів для інвестування в іноземні цінні папери також заборонено.

На сьогоднішній день доступний наймодніший інвестиційний інструмент останніх кілька років – криптовалюта. Доступними були і є інвестиції в дорогоцінні метали, які за умов кризи завжди мають попит.

Донедавна був недоступний ринок нерухомості. Оскільки існували ризики, пов’язані з реєстрацією прав власності. Довгий час недоступною була покупка іноземної валюти. Зараз обмеження ослаблені, але, за фактом, купити валюту так само неможливо.

Насправді дуже важко сформувати інвестиційний портфель в умовах такої обмеженості інструментів. Зараз, швидше за все, у пріоритеті для інвестора саме збереження заощаджень. Отже, потрібно вибирати менш ризиковані з доступних інструментів.

Сподіваємося, що інвестиційний ринок незабаром відновить свою роботу на повну силу і тоді всі розглянуті нами інструменти стануть доступними для наших інвесторів.

Поділись

Ще цікаве в цій категорії

Фінансовий ринок України: тенденції травня 2022 року.
НБУ підвищив облікову ставку до 25%, очікувано та своєчасно. Регулятор, головним завданням якого є приборкання підвищеної інфляції, вирішив одним рухом...
Читати більше
Правила оподаткування у 2022 році: довідка для інвесторів
У складний для країни час кожен з нас має робити все можливе, щоб допомогти ЗСУ та пришвидшити перемогу! Слід памʼятати,...
Читати більше
Недержавне пенсійне забезпечення: як накопичити на гідну пенсію
Солідарна пенсійна система в Україні вже майже вичерпала себе. Суть її полягає в тому, що пенсії виплачуються із податків працюючих...
Читати більше