Фінансовий ринок України: тенденції травня 2022 року.

Читати хв
Фінансовий ринок України: тенденції травня 2022 року.

НБУ підвищив облікову ставку до 25%, очікувано та своєчасно. Регулятор, головним завданням якого є приборкання підвищеної інфляції, вирішив одним рухом запровадити нові реалії в дохідностях на фінансовому ринку, піднявши 02.06.2022 облікову ставку на 15% до 25%. Зростання інфляції шаленими темпами, яка за перші п’ять місяців сягнула вище 16% в річному еквіваленті, а до кінця року може перевищити 20%, змусили НБУ радикально відреагувати на поточні показники.  Поступова лібералізація валютного ринку в травні призвела до стрибку курсу, що додало сміливості керівництву регулятора до відчайдушного кроку. Головні цілі, які НБУ прагне досягти в короткочасній перспективі це «захист гривневих доходів та заощаджень громадян, збільшення привабливості гривневих активів, зниження тиску на валютному ринку» та повернення до політики інфляційного таргетування. Банківський ринок змусить відреагувати відповідно – підніме ставки по короткостроковим депозитам. ОТП Капітал очікує шалену конкуренцію серед банків за вільну ліквідність фізичних осіб, яка накопичилась на рахунках банків в обсязі близько 600 млрд. грн. Проте кредитування бізнесу в поточних фінансових умовах буде, скоріш за все, припинено у зв’язку з відсутністю попиту.

Валютний ринок відчув пом’якшення зі сторони регулятора та продемонстрував 30% накопичену девальвацію гривни. В травні НБУ скасував обмеження на встановлення курсу, за яким уповноважені установи можуть продавати готівкову іноземну валюту клієнтам. Регулятор вважає, що «це сприятиме посиленню конкуренції, підвищенню ліквідності легального сегмента та зменшенню обсягу нелегальних операцій». Раніше відповідний курс не мав відхилятися від офіційного більш ніж на 10%. Крім того, НБУ дозволив банкам списувати з гривневих рахунків клієнтів кошти, якщо клієнти розраховуються гривневими картками за кордоном, однак, задля балансування, зменшив щомісячний ліміт на зняття за кордоном готівки з гривневих рахунків, відкритих в українських банках, зі 100 тис. грн. до 50 тис. грн в еквіваленті. Нові правила активізували ринок готівкової гривни, де курс підскочив до 37-39 грн./дол., 23.05.2022, тоді як на кінець травня, почав стабілізуватися на рівні 35-36 грн./дол.

Ринок цінних перевів функціонує тільки в частині військових ОВДП. В травні Мінфін України провів чотири аукціони на яких залучив 35 млрд. грн., з них 104.4 млн. дол та 51.7 млн. євро для фінансування потреб армії. Низькі ставки по депозитам змушують фізичних осіб шукати інші інструменти, де великим попитом  користуються військові ОВДП. Дохідності по військових ОВДП залишаються без змін, термін погашення яких не перевищує 1.5 року, фіксовані: 9.5%, 10%, 11% в гривні, 2.5% в євро, та 3.7% в доларах. Після підняття облікової ставки до 25% від 02.06.2022, ОТП Капітал очікує, що Мінфін відреагує відповідно – піднявши дохідності по військовим ОВДП до рівня 23%-25% річних на первинному аукціоні, що відбудеться 07.06.2022.

 

Поділись

Ще цікаве в цій категорії

Правила оподаткування у 2022 році: довідка для інвесторів
У складний для країни час кожен з нас має робити все можливе, щоб допомогти ЗСУ та пришвидшити перемогу! Слід памʼятати,...
Читати більше
Інструменти для інвестування чи куди вкласти гроші в Україні
Напевно, кожен із нас рано чи пізно задається питанням, куди вкласти гроші , щоб не лише зберегти заощадження, а й...
Читати більше
Недержавне пенсійне забезпечення: як накопичити на гідну пенсію
Солідарна пенсійна система в Україні вже майже вичерпала себе. Суть її полягає в тому, що пенсії виплачуються із податків працюючих...
Читати більше