ФріФлайт

Єдиний пенсійний фонд з валютною стратегією

Замовити консультацію

Відкритий пенсійний фонд «ФріФлайт» створено в 2007 році Науково-виробничим підприємством «Укрпромінвест». В серпні 2017 році фонд було передано під управління компанії з управління активами OTP Capital. А з грудня 2018 року OTP Capital став одноосібним засновником фонду.

Після взяття фонду під свою опіку OTP Capital повністю переорієнтував інвестиційну стратегію. Тепер в основі інвестиційної стратегії фонду ФріФлайт – захист коштів від девальвації національної валюти. Такий підхід до управління активами дозволив запропонувати унікальний продукт на ринку недержавного пенсійного забезпечення України та захистити  заощадження  учасників фонду від девальвації.

Активи фонду повністю розміщуються у валютні інструменти та оцінюються за поточним курсом НБУ. Таким чином, при зростанні курсу долару, окрім валютної дохідності, учасник отримуватиме дохід від девальвації.

БільшеПриховати

Дохідність фонду

За даними на 31.07.2020

За період
У річних
1 місяць
-0.5%
-5.4%
3 місяці
0.4%
1.5%
6 місяців
0.1%
0.2%
1 рік
2.4%
2.4%
З початку року
-0.5%
-0.8%
З початку діяльності
6.1%
3.8%

Портфель фонду

За даними на 31.07.2020

Державні облігації
47.3%
Депозити і грошові кошти
52.3%
Інші активи
0.4%

Коментар

Юрій Олексієнко
Керівник департаменту з питань інвестиційної діяльності

Головною подією фінансового ринку в липні стала не очікувана відставка голови НБУ Якова Смолія. Справа у тім, що незалежність політики НБУ є одним з важливих елементів стабільної фінансової системи та економічного зростання. Після зміни влади в 2019 році НБУ достатньо жорстко відстоював свої позиції, в тому числі за допомогою західних партнерів. При цьому часто отримував багато крити з боку уряду. Минулий голова НБУ вибудував баланс між монетарною та фіскальною політикою, що забезпечувало позитивні інфляційні тренди, стабільний валютний та борговий ринок. Звільнення ж пана Смолія та призначення нового голови породжувало питання подальшого існування загаданого балансу, відтак і провокувало до появи ризиків стосовно інфляції, курсу гривні, процентних ставок. Поява додаткових ризиків на фінансовому ринку ніколи не проходить безслідно. Як наслідок, в липні відбулось зниження курсу гривні на 3.7% та збільшення дохідності ОВДП на 1-3 в.п. Однак після рішення НБУ на чолі з новим головою залишити обліковував ставку не змінною, на рівні 6%, стабілізувався курс гривні в області 27.7, знизилися дохідності ОВДП, а Мінфіну таки вдалося розмістив новий випуск Єврооблігацій.
У звітному періоді з портфелем фонду “Фрі Флайт” проводилось планове перебалансування, а саме після погашення короткострокових валютних ОВДП отримана валюта була направлена на депозити, зокрема: 7 тис. дол. в АТ “Таскомбанк”, 19 тис. дол. в АТ “Приватбанк”, 10 тис. дол. в АТ “Укргазбанк”, 25 тис. дол. в АТ “ПУМБ”. В свою чергу за накопчену гривню були придбанні доларові єврооблігації з дохідністю 7.5% на суму 1.6 млн. грн. та короткострокові валютні ОВДП на суму 0,4 млн. грн.
За результатами липня доларова дохідність НПФ “Фрі Флайт” склала -0.5% у зв’язку з переоцінкою активів, зокрема державних облігацій. Так, як доларова дохідність портфеля наразі є достатньо високою, в найближчій перспективі фонд вийде на цільову дохідність в валюті.
Оскільки близько 100% портфелю фонду складають активи номіновані в доларах США, “ОТП Капітал” публікує динаміку чистих активів фонду перераховану у доларах США за курсом НБУ для більш якісного відображення дохідності фонду.

 

від 31.07.2020

Поширенi питання

Як працює НПФ?

Приватні особи та/або компанії здійснюють добровільні внески на пенсійний рахунок учасника. Активи накопичуються та зростають за рахунок інвестиційного прибутку. По досягненню пенсійного віку учасникові здійснюються пенсійні виплати. Впродовж періоду пенсійних виплат залишок коштів продовжує приносити прибуток.

Від чого залежить розмір майбутніх пенсійних виплат?

Розмір виплат (пенсії) залежить виключно від суми накопичень, що обліковуються на пенсійному рахунку учасника на момент призначення виплати та строку виплат. Для того, щоб заощадження працювали ефективніше, бажано починати здійснювати пенсійні внески якомога раніше – більший період часу для внесків та зростання пенсійних коштів за рахунок складного відсотка дозволять отримати більший інвестиційний прибуток. Навіть невеликі внески, але протягом тривалого часу, надають змогу накопичити хороший капітал.

Розрахувати свою майбутню пенсію можна за допомогою «Калькулятора недержавної пенсії».

В якій правовій формі створюються НПФ?

Недержавний пенсійний фонд – це юридична особа, що має статус неприбуткової організації, функціонує і здійснює діяльність виключно з метою накопичення пенсійних внесків вкладників на користь учасників пенсійного фонду з подальшим управлінням пенсійними активами та здійсненням пенсійних виплат.

Хто управляє та обслуговує НПФ?

Органом управління фонду є Рада фонду, яка здійснює контроль за поточною діяльністю фонду. Голова та члени Ради фонду проходять обов’язкове спеціальне навчання та отримують сертифікати спеціалістів з питань недержавного пенсійного забезпечення та мають періодично підтверджувати кваліфікацію. Рада фонду укладає договори:

На адміністрування (облік вкладників і учасників, ведення персональних рахунків, формування звітності та нарахування виплат) – з адміністратором НПФ;

На управління активами (інвестування коштів з метою їх примноження) – з компанією з управління активами;

На зберігання активів (відкриття та обслуговування рахунків, зберігання активів фонду) – з банком-зберігачем.

Дізнатися більше про обслуговуючі компанії «ОТП Пенсія».

Хто контролює діяльність фонду та компаній, що його обслуговує?

Існує суворий державний контроль НПФ з боку регулюючих органів. Фонд, а також кожна з обслуговуючих компаній підпорядковується своєму контролюючому органу.

Контроль за діяльністю фонду здійснює Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, контроль компанії з управління активами здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку, контроль за діяльністю банка-зберігача здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку та Національний банк України.

Крім того, недержавний пенсійний фонд та обслуговуючі компанії повинні щороку проходити незалежну аудиторську перевірку.

Чи постраждають накопичення у разі нестабільного становища обслуговуючої компанії?

Кошти пенсійного фонду обліковуються окремо від коштів обслуговуючих компаній. Тому, у разі виникнення проблем у адміністратора фонду, компанії з управління активами чи банка-зберігача, їх неплатоспроможності чи банкрутства, кошти учасників фонду будуть збережені та передані на обслуговування іншій компанії.

Чи можливе банкрутство НПФ та втрата накопичень?

Захист накопичень забезпечується законодавством і суворим контролем діяльності фонду з боку держави. НПФ є некомерційною організацією і не може бути оголошений банкрутом із подальшим припиненням відповідальності перед своїми учасниками. Закон передбачає особливу процедуру переведення коштів з одного НПФ в інший та унеможливлює втрату пенсійних коштів учасником.

Хто може бути учасником НПФ?

Учасником НПФ може бути будь-хто: громадянин України, іноземець чи особа без громадянства.

Документи та звітність

Недержавний Пенсійний Фонд “Відкритий Пенсійний Фонд “ФРІФЛАЙТ”, Код ЄДРПОУ: 34985916, орган державної реєстрації: Виконавчий комітет Дніпропетровської міської ради. Свідоцтво про державну реєстрацію: серія А00 номер 772115. Свідоцтво про реєстрацію фінансової установи: серія та номер свідоцтва: ПФ №90, видане Держфінпослуг  12.03.2007р.

Перелік осіб, що обслуговують відкритий пенсійний фонд “ФРІФЛАЙТ”:

Адміністрування Фонду здійснює:
Товариство з обмеженою відповідальністю “Адміністратор Пенсійного Фонду “Центр персоніфікованого обліку”
Ідентифікаційний код за ЄДРПОУ: 33193408

Державна реєстрація: №1 071 105 0016 000611 від 13.07.2011
Ліцензія Нацкомфінпослуг: АБ №115988 видана 14.08.2008
строк дії: безстрокова

Управління активами Фонду здійснює:
Товариство з обмеженою відповідальністю “Компанія з управління активами “ОТП Капітал”

Ідентифікаційний код за ЄДРПОУ: 35290039
Державна реєстрація: №10701050076036864 від 18.10.2012
Ліцензія НКЦПФР: АД №075876 видана 28.09.2012
строк дії: з 29.09.2012 – необмежений

Зберігання активів Фонду:
Публічне акціонерне товариство “УкрСиббанк”

Ідентифікаційний код за ЄДРПОУ: 09807750
Державна реєстрація: №14801050060005624 від 23.08.2012
Ліцензія НКЦПФР: АЕ№286558 видана 08.10.2013
строк дії: з 12.10.2013р. необмежений

Зв’яжіться з нами будь-яким зручним способом

По телефону з нашим співробітником
За допомогою форми зворотнього зв'язку